רמי שטילמן - שלרם שיווק

תחנת שירות תיקון ומכירת ציוד גינון וחקלאות.

כלי גינון נטענים מקצועיים

השחזת מסור שרשרת

שתפו:

השחזת מסור שרשרת חשובה לטיפול במסור מכיוון ששרשרת מסור חדה מנסרת במהירות, בקלות ובקו ישר יחסית. שרשרת מושחזת ומטופלת היטב תאריך את חיי המנוע, תשמור הגלגל המניע והגיר של המסור.

מסור שרשרת עם שרשרת כהה הוא מסור מסוכן. אתה מפעיל כוח על המסור בשעת העבודה זה הופך את השימוש במסור למסוכן מאד. שיני השרשרת של המסור לא חדות והיכולת לנסר בצורה קלה מצטמצמת. הפעלת כוח יכולה לפגוע הן במסור והן בגופך. גם לגרום לשרשרת תקועה במסור.
במדריך זה, רמי שטילמן מסביר ומדגים על השחזת מסור שרשרת בצורה עצמאית עם פצירות מתאימות.
מדריך זה לא מחליף הקפדה על נהלי בטיחות מתאימים ושימוש נכון במסור השרשרת.

השחזת שרשרת למסור

בחירת פצירה מתאימה להשחזת מסור שרשרת

השחזת שרשרת למסור מבוצעת בפצירות השחזה מיוחדות. בעוד שחלק מהכורתים המקצועיים משתמשים בפצירות מרובעות בדומה להשחזת סכינים, כמעט כל בעלי מסורי השרשרת האחרים משתמשים בפצירות עגולות להשחזה.
ישנם שלושה גדלים נפוצים של פצירות השחזה למסור שרשרת: 5/32, 3/16 ו-7/32. חשוב שתבחר את המידה הנכונה עבור השרשרת שלך. הנתונים של השרשרת נמצאים על הקופסא המקורית של המסור או במדריך למשתמש. ברוב מסורי השרשרת הפרטים האלה מופיעים גם על להב המסור.

פירוק להב המסור מהגוף

יש לפרק את הלהב ולמעשה לנתק אותו ממקור הכוח (המנוע). כ"כ יש לנתק את אפשרות ההצתה של המסור. אם זה מסור שרשרת נטען יש לוודא שהסוללה נמצאת מחוץ לכלי. יש שלושה סוגי מסורים שיש לתת עליהם את הדעת:

  • מסור שרשרת מוטורי המונע בתערובת דלק שההתנעה בהם יותר מורכבת לכן זה יותר פשוט.
  • מסור שרשרת חשמלי נטען – יש לשים לב שהסוללה מחוץ לכלי.
  • מסור שרשרת חשמלי עם כבל. לוודא שהוא מנותק ממקור החשמל.

ניקוי המסור מלכלוך ושמן מיותר

לאחר שניתקת את מקור הכוח יש לנקות את המסור מלכלוך שנתקע בו, וכן לנקות עד כמה שאפשר את הלהב משמן שרשרת המסור. שמן למסור שרשרת נמצא לאורך כל הלהב.
ניתן לנקות את הלהב עם לחץ אוויר או עם מברשות מתאימות. יש לשים לב לשמן שעוטף את השרשרת שיכול להיות מלכלך מאד. לאחר ניקוי וניגוב המסור ניתן לעבור לשלב הבא.

הכנת הפצירה והמוביל

ידית לפצירה היא חובה ואם יש לך מוביל השחזה זה מועיל מאוד. ערכות השחזת שרשרת למסור זמינות במגוון אפשרויות.
בערכת ההשחזה יהיו הוראות כיצד להרכיב את הפצירה, הידית והמוביל. עקוב מקרוב אחר ההוראות של הפצירות. המוביל יקבע את הפצירה בעומק המתאים בשן ויעזור לכם להזיז את הפצירה בזווית הנכונה.
למוביל יהיו כנראה סימונים לכמה זוויות. מעקב אחר סימני 30 מעלות במוביל יעבוד עבור רוב מסורי השרשרת. אם אינך בטוח לגבי הזווית הנכונה, בדוק את השרשרת. לכל שן צריך להיות קו קטן קרוב לתחתית החותך המראה את הזווית המתאימה ביותר לשרשרת המסוימת.
הערת בטיחות: ללבוש תמיד כפפות עבודה כבדות בעת השחזה של השרשרת כדי למנוע פציעה.

כיוון מתח השרשרת לפני השחזה

שלב זה חשוב לחידוד השרשרת כשהיא על המסור. שרשרת רופפת מדי תאפשר לשן להתנדנד לצדדים כאשר מופעל לחץ על קצה החיתוך.
שרשרת מסור מתוחה כהלכה תגרום לחיתוך מסור טוב יותר. חשוב לבדוק זאת בכל פעם שהמסור בשימוש.

המתח הרצוי לשרשרת הוא כאשר ניתן למשוך את השרשרת מהמוט עד שמתחילים לראות את קצות שיני ההינע במסילה. שיני הנעה אלו לא אמורות להיות גלויות אם השרשרת אינה נמשכת מהמוט.

כדי לבדוק את המתח של השרשרת, אחוז בשרשרת לאורך המרכז העליון של המוט (הקפד לחבוש כפפות עבודה בעת ביצוע פעולה זו) ושחרר אותה במהירות. שרשרת מתוחה כהלכה תיצמד חזרה למקומה. אם שרשרת המסור רפויה, יש לכוון אותה אותה למתח המתאים.
כדי למתוח את השרשרת יש לפתוח את הברגים המחזיקים את להב המסור. ולסובב את בורג המתיחה למצב הרצוי, בורג המתיחה נמצא בצד הלהב או בחלק הקדמי של המסור.
לאחר המתיחה יש לסגור את הברגים (אומים) המחזיקים את להב מסור השרשרת. מתיחת שרשרת בצורה נכונה חיונית לפעולת המסור שלך ותשמור עליו לאורך זמן.

ייצוב המסור לפני השחזת השרשרת

כעת, כשהשרשרת מוכנה להשחזה, יש לאבטח ולייצב את המסור על מלחציים. ייצוב המסור במקום יאפשר לך לשמור על אחידות השחזת מסור שרשרת וקבלת תוצאות עקביות משן לשן.
אתה יכול להשחיז שרשרת פעמים רבות לפני שלהבי החיתוך נשחקים. כאשר הם נמוכים מדי להשחזה, יהיה צורך להחליף את השרשרת בשרשרת מסור מתאימה.

השחזת שרשרת צד ראשון

אם השרשרת מלוכלכת, נקו אותה עם מברשת מתכת לפני שמתחילים. כל פסולת הדבוקה לשיניים תפריע להשחזת מסור השרשרת.
כדאי להשתמש בטוש או בעפרון כדי לסמן את השן במקום שבו אתה מתחיל. זאת כדי לדעת ממתי אתה מסיים את התהליך.
השחזת השיניים מבפנים כלפי חוץ. הדרך הקלה לזכור את הכיוון הנכון היא שקצה פצירת השחזה צריכה להצביע תמיד מהמנוע והחוצה.
החזק את פצירת השחזה בזווית של 90 מעלות לצדדים השטוחים של המוט. הזיזו את פצירת ההשחזה בזווית של 30 מעלות לקו הישר של השרשרת. שמור על שתי הזוויות לאורך הלהב. היזהר לא לעגל את הקצה שיצרת זה עתה בזמן ההשחזה.
אם אתה משתמש בפצירת השחזה כדי להשחיז את המסור, השחז כל שן שנייה לאורך השרשרת. לאחר מכן, הפוך את הכיוון והתחל להשחיז כל שן שנייה בכיוון ההפוך.
לאחר השחזה של כמה מהשיניים, שחרר את בלם השרשרת וסובב את השרשרת קדימה כדי להמשיך בהשחזה.
שן המסור חדה כאשר יש כמו קליפה שניתן לראות או להרגיש עם ציפורן בצד השני של קצה השן. היזהר בבדיקת החוד. משן מאד חדה ניתן להיפצע בקלות.

השחזת שרשרת צד אחורי

לאחר שהשחזת את הצד הראשון של שיני השרשרת הפוך את המסור על המלחציים ויש לבצע השחזה של השיניים שלא הושחזו, (השחזנו על שן שניה). יש להשחיז את השיניים מבפנים החוצה. לכיוון אחד ולא הלוך ושוב.
חשוב לזכור שפצירות השחזה הם מעין כלי חיתוך והוא מחדד את להב השיניים בצורה חדה מאד לניסור עצים וענפים. הפצירות עשויות ממתכת חזקה אך פריכה אל תפעיל לחץ מיותר על הפצירה שלא תישבר.

השחזת מסור שרשרת בהשחזה חשמלית

יש גם פצירות חשמליות עם אבן משחזת מסתובבת על דרמל או כלי דומה ולא באמצעות פצירה. ניתן להפוך את כיוון הכלי משן לשן או להשתמש בשיטת כל שן שניה ולהפוך את המסור על המלחציים . זו אפשרות מאד גמישה ונוחה אבל מצריכה ניסיון בהשחזה. בהשחזת מסור עם כלי חשמלי יש להימנע מחימום יתר של שיני המסור. אם השן מתחממת קצה השן יתרכך ולא ישומר על חדות.
כדי לדעת אם השן התחמה יותר מידי, קצה השן יהפוך לכחול, לכן אם השיניים כהות ולא חדות רצוי להשחיז בפולסים קצרים או חידוד בשלבים (בשני סיבובים).

בעת השחזה עם כלי סיבובי, יש להשלים את השלב הבא עם פצירה ומד עומק לשן.

ניסור עם מסור שרשרת בצורה בטוחה

עכשיו כשהשרשרת שלך חדה, בוא נדבר על בטיחות בעבודה ואביזרי בטיחות עם מסור שרשרת. אנשים רבים נוטים לזלזל בסכנה שבשימוש במסור שרשרת נטען או מוטורי, במיוחד במסור שרשרת קטן המיועד לשימוש מזדמן בגינה הפרטית. כל מסור שרשרת שיכול לחתוך עץ יכול לגרום נזק רב לגוף האדם. טיפים נוספים. כ"כ כדאי לבדוק סט כלי גינון נטענים. כדאי לבדוק גם את משאבן השמן אם שמן למסור שרשרת לא יוצא בזמן עבודה

ציוד בטיחות למסור שרשרת כולל:

אביזרי בטיחות לגינון

לייעוץ צרו קשר

שתפו:
Picture of רמי שטילמן

רמי שטילמן

כבר יותר מ40 שנה מכירה ותיקון כלי גינון, תחנת שרות מכירה, תיקון והשכרת ציוד גינון וחקלאות

לכל המאמרים
שליחת הודעה
1
שלום,
איך נוכל לעזור?
Call Now Button דילוג לתוכן